ZİNA YAPTIĞINI SÖYLEYEN KADINA ÖYLE BİR CEVAP VERDİ Kİ…

Nihat Hatipoğlu’nun programında canlı yayına katılan bir kadın, evli olduğunu söyledi ve konuşmaya başlamakta önce çok zorlandı. Fotoğrafa tıklayarak okumaya devam ediniz ve bu haberi sayfalarımızda paylaşarak çağımızın en büyük hastalığından insanların kurtulmasını sağlayalım.

Canlı yayına katılan kadın; Hocam ben çok çıkmazdayım ve çok çaresizim diye söze başladı. Öyle zorlanıyorduki konuşurken, kelimeler ağzından bile çıkmıyordu. Kadın şöyle dedi; – Hocam çok utanarak bu soruyu size sormak istemiyorum ama diyorlar ya hani erkek aldatır. – Evet – Hocam ben çok vicdan azabı çekiyorum ben evliliği bitirmeyi düşünüyorum hocam. – Erkek aldatır, o cümleyi niye kullandınız onu anlamadım?

Genelde hani diyorlar ya erkek aldatır işte evine döner . Ama ben istemeyerek bu boşluğa düştüm hocam. İstemeyerek bu hataya düştüm ve vicdanen çok rahatsızım. Evliliğimi bitirmeyi düşünüyorum. – Siz şuan evlisiniz ve evli olmanıza rağmen böyle yanlış bişey yaptınız. – Evet

Nihat Hatipoğlu bu cevabı alınca önce ne diyeceğini şaşırdı, daha sonra; – Vicdan azabı çekmen lazım tabiki. Çocuklarınız var mıdır ? – Var 3 tane hocam. – Niye böyle bi yanlış yaptın peki ? – Bilmiyorum hocam bilmiyorum bilmiyorum. Çok pişmanım.

Peki sizinle düşüp kalkan bu ahlaksız herif evli midir bekar mıdır ? – Evli. – Evet. Yazıklar olsun. Ona da size de dedi ve şunları söyledi; Bir hata yapmışsınız ama hepimizin diyeceği şey günahların döneceği şey tövbedir. Tövbe edeceğiz yüce ALLAH’a döneceğiz. Bilin ki ALLAH’ın en nefret ettiği günah evlilerin zinasıdır. Yani bir insan kocasıyla anlaşamıyorsa boşanır. Ondan sonra kendisine bir yol bulur ama zina Hz. Peygamber bir hadisinde diyor ki ; ALLAH Gayyu dur. ALLAH kıskançtır. Bu ne demek?

– ALLAH kulunun, evli olan kulunun özellikle zina etmesini bundan dolayı nefretle karşılar. Bu insanın nikahı olur şu olur bu olur o ayrı mesele. Onu oturup konuşuruz tartışırız yani ayrıca bi nikah olmuş olur ne bileyim gider bekardır. Boşanmıştır. Piyasaya çok ilan edemez nikahını birisiyle beraber olur. Bunun bir izahı var deriz . Nikah kıyılmıştır. Efendim müsaittir bu evliliğe. Bi engel dini bir engel yoktur. Ama evlilik bağı devam ediyorken bunu yapması en büyük günahlardan birisidir. Sizin yapabileceğiniz benim söylebileceğim tek şey tövbe ve istiğfardır, ALLAH’a yönelmektir.Başka ne yapabilirim ? – Hocam yuvayı dağıtmak istemiyorum ama. Bu yolda da her gün her gün vicdan azabından.

– Sen yuvayı dağıtmışsın zaten (!). Bu tür şeyler yapmakla yuva dağıtılmış oluyor zaten.Erkekte yapsa aynı kadında yapsa aynı. Nikahsız olan beraberliklerden bahsediyorum, altını bir daha çiziyorum. – Hocam ben çok ALLAH yolundaydım sohbetlere giderdim, namazımı kılardım, kandil gecelerinde sabahlardım. Ben ölümümü düşünürdüm böyle bişey düşünmezdim.

Hocam ALLAH aşkına ben ne yapıpta kendimi temizleyebilirim. Ben size bişey söyleyeceğim diyen hatipoğlu bu günaha düşmemenin en büyük reçetesini de vermiş oldu; Hz. Peygamber ; sizi töhmette tutacak ortamlardan uzak durun diyor. Bunun çözümü bu.Onun için cennette ağacı yasaklarken ALLAH adem ile havvaya diyor ki ; bu ağaca yaklaşmayın. Yemeyin demiyor yaklaşmayın diyor. Eğer yerseniz şu olur bu olur. Ama yaklaşmayın yaklaşırsan sonunu alamazsın. Kur’an İslam diyor ki ;

Senin Allah’ın Adil mi?

-Senin Allah’ın adil mi? diye sordu kadın, Hazreti Davud’a

-Ne diyorsun sen kadın, o asla zulüm etmez. Ne oldu ki ?

Kadın : Üç tane küçük kızı olan ve kocası ölmüş birisiyim. Üç gün önce bir tane ceylan yavrusu vardı elimizde onu büyük bir deriye sararak satıp pazardan evlatlarıma yiyecek alacaktım ki yolda büyük bir kuş gelip onu alıp gitti. Şimdi ben ne yapacağım. Çocuklarım aç. Hem ceylan hem de o büyük deri elimden gitti.

Onlar konuşurken kapı çaldı ve içeriye on tane tüccar girerek 1000 dinar verip Al bunu hak eden birisine ver, dediler. Hayrola diye sorunca

-Denizde bir kayıkla yolculuk yapıyorduk ki ansızın fırtınaya tutulduk ve kayığımız hasar gördü. Günlerce aç ve çaresiz gezerken şöyle dedik. Eğer Allah-u Teala bizi kurtarırsa adam başı 100 dinar bir fakire yardım edelim. Bu sırada bir kuş tepeden denize bir şey bırakıp gitti. Baktık ki deri parçası ve içinde de ceylan. Hem kayığın hasarlı kısmını deri ile kapattık hem de ceylanı yiyerek ölmekten kurtulduk.

Hazreti Davud 1000 dinarı alarak o kadına verdi ve buyurdu ki: Rabbin senin için hem karada hem de denizde ticaret yapıyor ve sen ona zalim mi diyorsun. Al bu paraları ve kızların için harca.

Unutma! Allah-u Teala sana sıkıntı verse de daha sonra büyük bir hayır verir. Kalbini ferah tut. Eğer Yusuf imtihana tutulmasaydı babasının yanıbaşında kalacaktı. Sınavdan başarılı çıkınca Mısırın azizi oldu.

Aklında olsun. Sabırdan sonra seni bekleyen bir güzellik var. Öyle ki bütün dert ve sıkıntılarını unutturacaktır.

Zorluklara daldınsa, daralıp kaldınsa,

SABRET…

Çünkü SABIR : genişliğin anahtarıdır..

Sen ALLAH’A güven ,

Hiç beklemediğin ,

Anda çiçek açar Umutlar.

PAYLAŞALIM HERKES OKUSUN

Yedi Kızlı Baba Devamını Oku…

Köyde yaşayan çiftin yedi tane kız çocuğu vardı. Çok istemelerine rağmen erkek çocukları olmamıştı. Sekizinci çocuğa hamile kalan kadın bu sefer ki erkek olsun diye dua ediyordu. Bu dua sonucunda neler oldu neler.

Kocası bu konuda çok baskı yapıyordu kadına. Yedi kız babası olması köyde alay konusu olan adam köy ahalisinin dilinden kurtulmak için erkek çocuğa sahip olmak istiyordu.

Bu nedenle eşine söylemedik laf bırakmıyordu. Sanki çocuğu erkek ya da kız olarak yaratmak kadının elindeymiş gibi davranmaya başlamıştı. Çocuğun doğmasına çok az bir zaman kalmıştı. Adam kahveye gitmek için evden çıkarken karısına “Eğer buda kız olursa gözüme görünme. Pılını pırtını topla git bu evden.

Ama erkek olursa hemen haber yolla” diye seslendi. Zavallı kadın kocasının bu baskısından bıkmış ve dua etmekten başka çaresi yoktu. Hamileliği süresince “Ne olur Allah’ım bu sefer ki erkek olsun” diye dua ediyordu.

Adam evden ayrıldıktan kısa bir süre sonra kadının doğum sancısı başlamıştı. Köyün ebesini çağırdılar. Haber alır almaz hemen gelen ebe doğuma başladı ve mutlu haberi verdi “Gözünüz aydın erkek” dedi. Mutluluktan ne yapacağını bilemeyen kadın çocuklarının biriyle hemen kocasına haber yolladı.

Köy kahvesinde oturan adam erkek bebeği olduğu haberini alınca mutluluktan havalara uçarak kahveciye “Herkese benden çay heyt be oğlum oldu” diye seslendi. Sonra da büyük bir mutluluk içinde koşarak eve geldi. Bu arada kadın da henüz bebeği görememişti. Adam geldikten sonra hemen bebeği sordu “Nerde oğlum oğlumu getirin bana” diye mutluluk içerisinde bağırıyordu.

Ebe kundağa sardığı bebeği getirdi ve kundağı açtığında adam ve kadın şok oldu. Çünkü bebeğin bir kolu ve bir bacağı yoktu. Diğer kolunun ise yarısı yoktu

Adamın hemen kafasına şu soru geldi. ”Sen hayırlı ve sağlıklı evlat istemedin, cinsiyeti vermek eşimin elinde değildi, Allah beni imtihan etti ve al sana erkek çocuk dedi” diyerek imtihanı anladı.

Biz kim oluyoruz da Allah’ın yarattıklarını beğenmiyoruz. Bir tırnağını yaratmaya dahi gücümüz yetmezken onun verdiği bu güzelliklere burun kıvırıyoruz. Sahip olduklarımızın kıymetini bilelim.

Bu İsimleri Çocuklarınıza Vermeyin..

iblis’in birçok çocukları vardır. Her birinin isimleri ve görevleri vardı. İşte o çocuklar ve vazifeleri:1. Hanzeb: Namazda vesvese verir. Namazda böyle bir şey hissedince Allah’a sığın. 2. Velhan: Temizlikte çok su kullandırarak vesvese verir. Çok su kullandırır, sonra da gülüp alay eder.

3. Zellenbur: Bu da çarşılarda esnafa bozuk mal satmayı, yalan yemini, malını methetmeyi, malın kusurunu gizlemeyi ve insanları aldatmayı güzel gösterir.5. Betr: Musibet şeytanıdır. Bağırıp çağırma, yüze tokat vurma gibi cahiliye adetlerini güzel gösterir. 6. Dasim: Yemek şeytanıdır.

Samsun Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, çocuğa isim vermenin kültürel, sosyal ve dini açıdan önemli bir konu olduğuna işaret etti.
Pek çok ailenin Kur’an-ı Kerim’de geçen isimleri çocuklarına vermek istediklerini söyleyen Öztürk, Kur’an’da geçen her kelimenin ise isim olarak konulamayacağını ifade etti.

Kuran’da geçtiği için konulan çok sayıda ismin anlamının yanlış olarak bilindiğini, ifade eden Öztürk, çocuklarına Kur’an’dan isim koymak isteyen aileleri seçici davranmaları konusunda uyardı. Kuran’dan isim konulurken seçilen kelimenin gerçek anlamının öğrenilmesi için uzman kişilere danışılmasını tavsiye eden Öztürk, isim kitaplarında veya internette geçen adların anlamlarının da irdelenmesi gerektiğini şu sözlerle ifade etti:

Mesela Sanem ismi çocuğa verilmemeli, Sanem, put demektir, Aleyna sıkça duyduğumuz bir isim ama anlamı üstümüze bela, sıkıntı aksın demektir. Kur’an-ı Kerim’de geçen her kelime çocuklara isim olarak verilmemelidir. Kezban ismi Kur’an’da geçiyor diye veriliyor. Oysa Kezban yalancı demektir. Çocuğa bu ismi koyarsanız, ‘yalancı, yalancı’ diye çağırmak zorunda kalırsınız.

Mesela Sanem ismi çocuğa verilmemeli, Sanem, put demektir, Aleyna sıkça duyduğumuz bir isim ama anlamı üstümüze bela, sıkıntı aksın demektir. Kur’an-ı Kerim’de geçen her kelime çocuklara isim olarak verilmemelidir. Kezban ismi Kur’an’da geçiyor diye veriliyor. Oysa Kezban yalancı demektir. Çocuğa bu ismi koyarsanız, ‘yalancı, yalancı’ diye çağırmak zorunda kalırsınız.

Dinen mekruh sayılan isimler de olduğunu vurgulayan Öztürk, ”Resul, Nebi, Cebrail, Azrail, Mikail, İsrafil isimleri çocuklara verilmemeli, hoş değil. Samet ismi, hiç kimseye muhtaç olmayan demektir. Gülsüm gariban, zavallı kimsesiz anlamındadır. Cennet bahçesi olarak bilinen İrem ise Allah’ın gazabına uğrayan sahte cennettir.

Bade ismi içki demektir. Hannasismi şeytanın ismi. Alara, Rosa, İleyda gayrimüslim isimleridir. Anlamı kötü olan, anlamsız şeyler de çocuklara isim olarak konulmamalıdır” dedi.İsimlerin her dilden olabileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Öztürk, ”İsmin anlamı güzel olsun, yaşadığı toplum ve kültüre yabancı olmasın” diye konuştu.

İslamiyet inancı gereği, Allah’ın buyruklarına itaat etmeyen ve Allah’ın yarattığı kullarını da deyimi yerindeyse “yoldan çıkardığı” söylenmektedir. Çoğu durumda insanların sağ omzunda meleklerin onu iyiye yönlendirdiği, sol omzunda duran küçük şeytanın da kötülüğe yönlendirdiği inancı bulunmaktadır.

Bazen bazı durumlarda sırf içerisinde bulunan durumların, hatta ve hatta isimlerin de şeytanın yaratmak istediği etkiyi arttırdığı yönünde söylenenler bulunmaktadır. Buna göre; “Hanzeb”, “Velhan”, “Zellenbur”, “Vesnan”, “Betr”, “Dasim”, “Mesut” veya “Metur” gibi isimlere sahip olan bireylerin şeytanın etkisi altına çok daha çanbuk girdiği söylenmektedir.

Şeytanın bir çok çocuğu olduğunu ve bunların her birinin ayrı ayrı isimi ve görevleri olduğunu biliyor muydunuz?

Birinci sura kadar yaşayacağı için, İblis’e nesil verildi.

İblis’in birçok çocukları vardır. Her birinin isimleri ve görevleri vardır.

1. Hanzeb.

Namazda vesvese verir. Namazda böyle bir şey hissedince Allah’a sığın.

2. Velhan.

Temizlikte çok su kullandırarak vesvese verir. Çok su kullandırır, sonra da gülüp alay eder.

3. Zellenbur.

Bu da çarşılarda esnafa bozuk mal satmayı, yalan yemini, malını methetmeyi, malın kusurunu gizlemeyi ve insanları aldatmayı güzel gösterir.

4. Vesnan.

Uyku şeytanıdır. Namaz ve diğer ibadetler için kafayı ve göz kapaklarını bastırır, zina ve hırsızlık gibi haramlar için insanı uyarır.

5. Betr.

Musibet şeytanıdır. Bağırıp çağırma, yüze tokat vurma gibi cahiliye adetlerini güzel gösterir.

6. Dasim.

Yemek şeytanıdır. İnsan besmele çekmediğinde, onunla yemek yer, eve girer, yatakta uyur, besmele ile dürülmemişse elbiseleri giyer, karı koca arasında düşmanlık meydana getirmeye çalışır.

7. Metun veya mesût.

İnsanlar arasında yalan haberleri yayar, sonra onların aslı çakmaz. Kişinin her duyduğunu konuşması yalan olarak kendine yeter.

8. El Ebyaz.

Peygamberlere ve velilere musallat olan şeytandır.Peygamberlere bir zararı dokunamaz, veliler ise onunla mücadele ederler.Allah’ın korudukları selâmettedir, korumadıkları ise sapıtırlar

Yaşlı Kadın Ve Bakkal…

Kocası olmayan yaşlı kadın, tereyağı yapıp bakkala günlük olarak satıyordu. Ancak bakkal tereyağını hiç tartmıyordu.

Birgün aklına bir şüphe düştü ve kadının getirdiği yağı tartmaya karar verdi. 1 kg olarak olarak aldığı tereyağın aslında 900 gram olduğunu görünce çok sinirlendi.

Ve ertesi gün kadın dükkana gelince bakkal, “Bir daha senden tereyağı almayacağım.” dedi.

Yaşlı kadın üzülerek, “Efendim bir yanlışım mı oldu?” diye sordu. Bakkal,”Senin bana verdiğin yağ 900 gram geldi ayıp değil mi bu yaptığın?” dedi.

Bunun üzerine kadın şöyle cevap verdi; “Efendim benim terazim yok, daha önce sizden 1 kilo şeker almıştım onu tartı olarak kullanıyorum.” dedi.

Tabi bakkal utancından ne yapacağını şaşırdı. Böyledir işte dünya,ne ekersen onu biçersin. Kime ne verirsen onu alırsın.

Kocanız sizi aldatırsa ne yaparsınız?

Toplum içinde belkide sıkça karşılaştığımız sorulardan bir tanesi budur. Kültür ve aile yapısına göre tepkiler değişebilmektedir. Ama bu fıkrada aslında komiklik olsun diye değil, bir gerçek dile getirilmiştir. Özellikle Türkler için.

Toplumda bu sorunun çok sorulduğunu ve verilen cevapların bu minvalde olduğunu sizlerde tasdik edeceksiniz. işte şimdi ülkelerin verdiği cevapları aktaralım.

Soruyu İtalyan, İspanyol, Alman, Japon, Amerikan cevaplıyor.

Ardından kahraman Türk kadını cevabı yapıştırıyor:

İtalyan: KOCAMI ÖLDÜRÜRÜM!

İspanyol: KOCAMI DA SEVGİLİSİNİ DE ÖLDÜRÜRÜM!

Alman: KENDİMİ ÖLDÜRÜRÜM!

Japon: ÖNCE SEVGİLİSİNİ SONRA KENDİMİ ÖLDÜRÜRÜM!

Amerikan: NAFAKAMA BAKARIM!

TÜRK: BENİM KOCAM YAPMAZ!!

Evli Erkekler

4 Evli Erkek Balığa Çıkar.

Erkek:

– “Balığa çıkabilmek için, karıma, geçen hafta bütün evi badana yapma sözü verdim” der.

Erkek:

– “O da bir şey mi, ya ben karıma evdeki bütün elektronik eşyaları yenileme sözü verdim” der.

Erkek:

– “Siz gene iyisiniz, ben karıma yeni araba sözü verdim” der.

Erkek hiç serzenişte bulunmaz.

Hepsi şaşırır, döner 4. erkeğe sorarlar:

– “Ne o sen karına söz vermedin mi yoksa sesin çıkmıyor.”

Erkek:

– “Yoo… ben hiçbir şeye söz vermedim.

Saati sabah 5.30’a kurdum.

Çalınca karımın kulağına şunları fısıldadım.

“Karıcığım, benimle annemlere mi gelirsin, yoksa balığa mı çıkayım?”

…dedim, karımın cevabı kesin ve netti.”

– “Sıkı giyin üşütürsün…” 🙂

Fakirlikten Şikayet Edenlere İbretlik Bir Kıssa

Fakir bedevi çölde, yaşlı hanımıyla birlikte yaşıyordu. Bir eşekleri ve birkaç koyunları vardı. Bedevinin yaşlı hanımı zaman zaman fakirlikten şikâyet ederdi. O gün de fakirlikten şikâyete başladı. Adam hanımını teselli etmek istedi. Sabrın ecrini anlattı ise de kadının şikâyetlerinin sonu gelmiyordu. Sonunda adamın sabrı taştı ve hanımına sordu: O zaman fakirliğin çaresi neyse onu söyle! Kadın bunun üzerine konuştu: Bağdata, halifeye git, derdini anlat. O cömerttir. Sana ihsanda bulunacaktır. Çünkü o yoksulların ümit kapısıdır. Kadın kendince çareyi söylemişti. Adam başını iki elleri arasına alarak düşündü, düşündü. Sonra şöyle söyledi: Koskoca halifenin huzuruna eli boş varılmaz ki! Oysa benim halifeye hediye edecek bir şeyim yok. O sırada hanımı bir şey hatırladı. Çölde su çok önemli bir nimetti. Güzün ve Sonbaharda açılan kuyular kurur, susuzluktan hayvanlar ölürdü. Sonbaharda yağan yağmur hem çöldekileri içme sularına kavuşturur, hem de yeni bir baharın gelmesine sebep olurdu. Ama çölde, özellikle yağmur yağarken toplanmış tatlı yağmur suyu en değerli şeylerden biriydi. Kocası kendi kendine söylenince, hanımı şöyle konuştu: İstersen halifeye bir testi yağmur suyu götür. Çünkü o tatlı ve değerli bir armağandır. Belki de halifenin suyu acı ve içilmez bir sudur. Çölde bazen tatlı su çıkarmak için kuyu kazılır, ama beklendiği gibi olmaz, kuyudan deniz suyuna benzer acı ve tuzlu su çıkardı. Çölden dışarı adım atmayan, ömrünü burada geçiren kadın, her yeri çöle kıyaslıyordu. Adam yola çıktı, uzun bir yolculuktan sonra Bağdata vardı. Halife sarayına (Dârül-Hilafe) kabul edildi. Sonunda ağzı iyice kapatılmış bir testi yağmur suyuyla huzura çıktı. Suyu halifeye hediye ettikten sonra, uzun uzun yağmur suyunun güzelliklerini saydı, onun ne kadar değerli bir şey olduğunu anlattı.Halife gözünü ondan ayırmadan bu halis adamı dinliyordu. Adam samimiydi. Halife de, çöl şartlarında bir testi yağmur suyunun ne kadar değerli olduğunu bilmekteydi. Halife bedeviden gelen hediyeyi kabul ettikten sonra, hemen testinin altınla doldurulmasını emretti ve adamlarına şöyle dedi:Çöl uzaktır, bu adamı Dicle yoluyla filan yere kadar götürün. Bedevi Dârul-Hilâfeye gelirken, onun yanı başında akan Dicleyi görmemişti. Fakat gemiye binmek için nehrin kıyısına gelince, tatlı suyun gürül gürül aktığını gördü. Padişahın ne çok tatlı suyu varmış demekten kendini alamadı ve o sırada getirdiği hediyeden dolayı çok utandı. Ama halife onu ciddiye alarak dinlemiş, hediyesini önemsemiş ve karşılığında bir testi altın vermişti. Hikâye Neler Söyler? ·Hikâyede görüldüğü gibi, önemli olan yapılanlarda samimiyet ve ihlâstır. Biz de Yüce Allaha Padişah-ı Lem Yezele göre birer çöl bedevisi gibiyiz. Onun bizim ibadetimize ve hiçbir şeye ihtiyacı yoktur. Ama biz ibadete muhtacız, Ona sunduğumuz ibadetlerle edeceği ihsanlara ihtiyacımız var. ·Armağanların, hediyelerin pek pahalı, değerli olması da gerekmez. Önemli olan ihlâs ve samimiyetle verilen hediyelerle gönül almaktır. Bedevi de bir testi suyla halifenin gönlünü almak, rızasını tahsil etmek istemişti. Hikâyenin bir de şu yönü var: Kimi insanlar, yaptıkları pek değerli, çok önemli değilken; bunları çok önemli görürler ve çok önemli, yapılamayacak şeylermiş gibi anlatırlar. Bedevi de Dicleyi bilmediğinden testideki suyun iyiliklerini anlata anlata bitirememişti. Oysa Bağdatta durum böyle değildi. Orada büyük bir tatlı su, büyük bir Dicle akıyordu. İnsanların ibadetleri de Dicle kıyısında oturan Halifeye sunulmuş bir testi suya benzer. Ahirette gerçekler ayan beyan ortaya çıktığında, biz de Ona sunduğumuz ibadetlerden dolayı utanıp arlanaca- ğız. Ama şunu da bilelim ki, Cenab-ı Hak, cömerttir, ona sunduğumuz ibadetleri bahane edip bizden razı olur ve bize ihsanlarda bulunacaktır.”BAŞKALARIDA OKUSUN DİYE PAYLAŞIRMISIN ?

Harika Fıkra.. Devamını Oku..

MAL VAR

Polis yurtdışına kaçak insan taşıyan komik kamyon şoförüne sorar.

Polis: Ne var kamyonda?

Şoför: Mal var amirim.

Bunun üzerine kaçaklardan biri oradan kafasını çıkararak:

-Sen kime mal diyorsun lan? der.

Polis: Hani mal vardı sen kimi kandırıyorsun?

Şoför: Ee mal olmasa kafasını çıkarır mı?

2 KARDEŞ

Mahallede yaramaz iki kardeş varmış.

Mahallede ne oluyorsa herkes onlardan biliyormuş. Bir şey kaybolsa cam kırılsa ne olursa olsun onlar suçlanırmış.

Anneleri şikayete dayanamamış onları camiye imamın yanına götürmüş. İmam tek tek yanına çağırmış önce büyüğünü çağırmış oğlum kıble nerde demiş.

Çocuktan cevap gelmeyince bağırarak kıble nerde demiş çocuk kardeşinin elinden tutup ağlayarak kaçmış.
Kardeşi “Abi ne oldu?” diye sormuş.

Abisi de oğlum bu sefer iş büyük kıble kaybolmuş bizden biliyorlar.

Tatillerinin ikinci ve…

Karıkoca birlikte tatile çıkarlar. Gittikleri yerde kamp kurarlar.

Tatillerinin ikinci gününün akşamı güzel bir yemek yiyip uykuya dalarlar.

Birkaç saat sonra kadın uyanır ve kocasını da uyandırır. Adam uyku sersemidir; Güzel bir rüyadan uyandırıldığı için de biraz kızgındır:

”Ne oldu? Ne istiyorsun?” diye sorar.

”Yukarıya bak ve bana ne gördüğünü söyle.”

Adam gökyüzüne bakar ve yanıtlar:

-Bunun için mi uyandırdın beni? Baktım işte. Bir sürü yıldız görüyorum ışıl ışıl parlayan milyonlarca yıldız.

Karısı tekrar sorar. Peki ,bu sana neyi gösteriyor?

Artık iyice uykusu kaçan adam biraz düşünür ve yanıtlar:

-Teolojik olarak Allah’ın kudretini ve kendi acizliğimi görüyorum.

-Felsefi olarak, evrenin sonsuzluğunu ve onun karşısındaki önemsizliğimizi görüyorum.

-Astronomik olarak galaksilerin , yıldızların , gezegenlerin varlığını görüyorum.

-Yıldızların komuna bakarak saatin 3 olduğunu görüyorum.

-Meteorolojik olarak da bugün havanın çok güzel olacağını görüyorum.

Niye sordun bunu bana? Sana neyi gösteriyor?

-Necati , çadırımızı çalmışlar!