BU SİGARAYI İÇENLER DİKKAT ! BUNU BİLİYORMUSUNUZ ?

BU SİGARAYI İÇENLER DİKKAT ! BUNU BİLİYORMUSUNUZ ?

01 Mayıs 2018 - 12:15 - Güncelleme: 01 Mayıs 2018 - 14:38

Konya'da Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Kemal Macit Hisar, sigarada bağımlılık yapan etken maddenin nikotin olduğunu 'light' sigaralarla bunun düşürülmeye çalışıldığını söyledi. Doç.Dr. Hisar, "Aslında light sigaralar

sağlığa daha fazla zararlı. Çünkü sigaranın içinde zararlı olan 4 bin çeşit madde ekarte edilmiyor. Kişi günlük nikotin miktarını vücudun istediği düzeye ulaştırmak için daha fazla sigara içiyor. Bu durumda da daha fazla zarar görmüş oluyor" dedi.

TÜRKİYE'DE ANALİZLER İYİ YAPILMIYOR Doç.Dr. Kemal Macit Hisar, Türkiye'de yasal yollarla üretilen veya getirilen sigaraların laboratuvar bulunmadığı için analizlerinin yapılmadığını anlatırken şöyle dedi:

"Tütünle Mücadele Daire Başkanlığı görevini yürüttüğüm dönem içerisinde bu konuda girişimde bulunmuştuk. Ama başarılı olamadık. Daha sonra Tütün Piyasası Denetleme Kurulu bunu ele aldı. Ama onlar da henüz bir laboratuvar kuramadı. Bu laboratuvarın kurulması hayati bir konu. Yurt dışındaki laboratuvarlarda yapılan analizlerin beyanı üzerine verilen ruhsatlandırmalar sağlıklı değil.

Türkiye'de ayrıca analiz edilmesi ve bu analiz sonuçlarının sigara paketlerinin üzerinde ilan edilmesi gerekir. Tütün eylem planı çerçevesinde sigara paketlerinin üzerine caydırıcı olarak sadece fotoğraflar konuldu. Ama sigara içerisinde çok zararlı ve ölümcül maddeler var. Bunların açık açık yazılarak vatandaşın sigara paketinin üzerinde okumasının sağlanması gerekir."

KAÇAK SİGARA DAHA ZARARLI Sigaraya yapılan zamlar üzerine tiryakilerin kaçak sigara ve tütüne yöneldiğini vurgulayan Doç.Dr. Hisar, "Kaçak sigaralar yurt dışından kaçak yollarla giriyor ve ucuz fiyattan satılıyor. Bunlar ruhsatlandırılmadığı için merdiven altı üretiliyor. İçindeki tütün, kullanılan kağıdın kalitesi ve içerisine ne katıldığı belli değil. Bunlar daha zararlı.

Ayrıca sigara fiyatları pahalandıkça insanlar tütün içmeye yöneliyor. Bu tütünlerin nerede üretildiği belli değil. İnsanlar sarma makineleri alarak direkt tütün içiyor. Sigara sağlığa zararlı bir madde ama kaçak sigara ve tütün kullanımı ile verilen zarar daha da artıyor" diye konuştu.

AROMALAR SİGARA İÇİMİNİ ARTTIRIYOR Bazı sigaraların çeşitli maddelerle aromalandırılarak içiminin kolaylaştırıldığına dikkat çeken Doç.Dr. Hisar sigaranın içerisinde katrandan, arseniğe, fare zehirinden, asetona kadar bir çok zararlı madde bulunduğunu, bunların yanına katılan aroma, nane gibi ekstra maddeler ile tirşyakilerin daha fazla sigara içmesinin sağlandığını vurguladı.

 

Bu haber 1384 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İŞTE ŞEHİR HASTANELERİ GERÇEĞİ
İŞTE ŞEHİR HASTANELERİ GERÇEĞİ
Türk Erkeklerini Çekici Bulan Turist Kadınlar ile İlgili Ön Çıkan 15 Şey
Türk Erkeklerini Çekici Bulan Turist Kadınlar ile İlgili Ön...