BÜYÜK ŞOK !!! 81 İLİMİZİN TAMAMINA UYGULANACAK VATANDAŞ ŞAŞKIN !!!!

l ve İlçelerin konut değerleri yeniden belirlenecek! Gayrimenkulde bütün il ve ilçelerin konut değeri yeniden belirlenecek.

Hükümet, gayrimenkul alım-satım ve kiralamalarda abartılı fiyatların önüne geçmek için alarma geçti. Yeni düzenlemeye göre rayiç bedel yerine standart bedel gelecek. Her ilin ve ilçenin konut değeri yeniden

belirlenecek!Gayrimenkul alım-satım ve kiralamalarında yeni dönem başlıyor. Hükümet abartılı fiyatların önüne geçmek için rayiç bedel yerine güncel fiyatların yer aldığı standart bedel gelecek. Buna göre her ilin ve ilçenin konut değeri uluslar arası kriterlere göre yeniden belirlenecek.

SIKI TAKİP GELİYOR

Maliye Bakanlığı, gayrimenkul alım ve satımlarına sıkı denetim geliyor. Yaklaşık 200 kişilik ekip elektronik ortamda alım-satım ve kiralama işlemlerini takip edecek. Maliye, son 5 yılda ev, arsa, dükkân alıp satanların beyanlarını özel bir yazılım sistemiyle takip edecek.

Doğru beyan vermeyenler de uyarıldı. Gayrimenkul alım-satım, kiralama işi yapan sitelerin vergi kaygı olup olmadığına bakılacak. Kaydı bulunmayanlar resen mükellef yapılacak. Maliye Bakanlığı bankadan çekilen kredi ile resmi satış bedellerini karşılaştırıyor. Satış bedelini düşük gösterenler tespit edilirse alım-satımın muhatapları izaha davet ediliyor.

ALANLAR DA TAKİPTE

Maliye Bakanı Naci Ağbal, elektronik ortamda yapılan alım-satım ve kiralamadaki yoğunluğa dikkat çekerek, “Evini satmak isteyen farklı sitelere ilan veriyor. Yeni birimimiz bunları izleyecek. Örneğin internetten bir konut kiralanıyor. Kiracı parayı o siteye yapıyor, site de ev sahibine ödüyor. Bu durumda hem konutun hem de sitenin sahibinin beyanda bulunması gerekiyor. Vergi dairesinde kaydı olmayan internet sitelerini mükellef yapacağız” dedi.

Bakanlığın “resen mükellefiyeti tesis etme” yetkisi bulunduğunu söyleyen Ağbal, “Bir mükellef, ticaret yaptığı halde, vergi dairesine gelip, normal mükellefiyet tesis ettirmemişse, Maliye Bakanlığı bunu tespit altına alıp, raporlaştırabilir.

Vatandaşın talebi olmasa bile resen mükellefiyet tesis edilebilir. Böyle bir durumda, kişiye her vermediği beyanname için ceza kesme, ödemediği her vergi için vergi takdir etme hakkımız var” şeklinde konuştu.