Yaşı dolana toplu para Bu haberi mutlaka okuyun

Yaşı dolana toplu para. Bu haberi mutlaka okuyun

Her çalışanın hayali emekli olmak. Prim, yıl ve yaş şartlarını tamamlayanlar, emekli maşına kavuşuyor.

Yaşı dolmasına rağmen primlerini tamamlayamadığı için emekli olamayanlara ise toplu para imkanı var. Bu ödemeye, ‘yaşlılık toptan ödemesi’ deniliyor.

se toplu para imkanı var. Bu ödemeye, ‘yaşlılık toptan ödemesi’ deniliyor. Primleri eksik olanlar ve bunu tamamlama imkanı olmayanlar, paralarını geri alabiliyor.

Toplu parayı alabilmek için; sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini yürütüyor olmamak, yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20)

ve yaş şartını tamamlamak gerekiyor. Prim paraları Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) dilekçe ile başvurarak talep ediliyor.

Eski SSK’lılar (4A) için 2008’den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi, 2008’den sonra ise sadece işçi primleri geri ödeniyor. Bağ-Kur’luların (4B) ise tarih ayrımı yapmadan ödedikleri tüm primleri geri veriliyor..

Eksik primi olanlara borçlanma imkanı getirilecek. Bu durumda belli bir süre hizmet şartı aranabilecek. Örneğin; en az 1800 gün prim istenecek.

Bu formülde yıl ve yaş (60 ya da 65) şartlarını tamamlayıp 1800 ve üzerinde prim günü olanlar eksik j süreyi borçlanma ‘ yoluyla ödeyerek emekli olabilecek. İsteğe bağlı sigortalı olarak primlerin tamamlanması da mümkün.

Öte yandan bazı çalışmalar söz konusu. 2008’den önce oda ve vergi kaydı olduğu halde Bağkur’u yapılmayan ve prim eksiği olanlar bunların başmda geliyor. Bu durumdaki kişiler için yeni formül aranıyor. Ayrıca, stajyerlik döneminin sigortalılık süresine eklenmesi ve belli bir yaşı tamamlayan SSK’lıya toplu ödeme hakkı verilmesi gibi çalışmalar gündemde